Източник: Go Guide
Има много неща, за които да сме благодарни на Италия и чаровните обитатели на тази така плодородна земя.
Една от заслугите им, водеща началото си от XV век, е пенливото, гъделичкащо езика и сетивата, просеко. Според историята в началото е било познато като Ribolla. По-късно в записките на английски пътешественик то вече се споменава под името Просечо (Prosecho). Името Просеко, под което е познато и днес, се споменава за пръв път в книга от 1754 г. Напитката е с регулирано географско наименование, на италиански – Denominazione di origine controllata (DOC) и Denominazione di Origine Controllata e Garantita (DOCG), което означава, че зоната на производство е урегулирана със закон. Под него попадат почти 30 000 хектара, което дава възможност на производителите да отговорят на нуждите на жадните за тази напитка
– през 2018 в света са продадени 544 мил. бутилки просеко, а тази цифра продължава да се качва всяка година.
Производството изисква провокиране на вторична ферментация на бяло вино. Методът, използван за получаване на желаната газировка се нарича Шармат – виното се поставя в големи иноксови съдове, добавят се дрожди и захар, които провокират вторичната ферментация, която от своя страна създава налягането в напитката.
За да получим повече информация от първо лице, се срещаме с Джакомо Голеомин, който заедно с Маги Халваджиян създава просеко CAJ.
Джакомо ни разказва малко повече за историята на CAJ, производствения процес и какво прави това просеко толкова специално.
Историята е много интересна. Семейството ми първо се сприятели с Кремена, която често отсядаше в къщата на баща ми. Години по-късно, когато вече беше срещнала Маги, се запознахме и сближихме и с него. В онзи период той беше харесал една разкошна вила в Италия, за която се посъветва с баща ми, който е архитект. Към вилата имаше и прекрасно лозе, което силно впечатли Маги и запали у него желанието за производство на вино. Беше ни необходимо професионално мнение и така се озовахме в компанията на енолога Енрико, който по-късно стана част от екипа ни.
В цял свят Италия е прочута с виното си, модния бизнес и автомобилите. Маги се насочи към сомелиерството и вместо да купи вилата, се посвети на просекото. То е напитка, свързана с най-специалните моменти. Хората отварят бутилка, когато празнуват и прекарват качествено време заедно с приятели и семейство – по този начин се докосват до магията на Италия.
Не сме типичен производител, а по-скоро ловци на грозде. Не спираме да вървим по следите на най-доброто грозде от най-качествените лозя във Валдобиадене Постепенно “улавяхме” най-доброто грозде (сорт Глера), което да отговаря на характера и стила, които искахме да притежават нашите бутилки. Решихме дизайнът на бутилките да представя територията, защото тя е фундаментална. Така избрахме линиите, които да олицетворяват контурната карта, откъдето произлиза CAJ. Опитвахме различно грозде, с Енрико започнахме да произвеждаме просекото и да го продаваме. Така се случиха нещата.
Да, да, точно така. Бизнес, споделен между двама човека, които споделят любовта към Италия и виното.
Методите на производство са различни. Шампанското, например, отнема много повече време за създаване и е много по-скъпо. Просекото е по-достъпно – и като цена, но и като вкус. Мисля, че вкуса на просекото и ароматите, които има – ябълка, праскова, бели цветя, малки червени плодове – го правят толкова популярно.
Има различни видове просеко. Мисля, че нашето се отличава от останалите дори по бутилката. Като влезеш в магазин и разгледаш рафта с просеко, нашата бутилка изпъква. От друга страна, има много красиви бутилки, които са просто фасада, а вътре виното бледнее. Смятам, че качеството на нашето просеко CAJ не отстъпва. Все пак, това е главния ни фокус.
С Маги се познаваме от доста време и споделяме много ценности. Една от тях е, че се стремим да доставяме най-доброто качество на нашите клиенти и именно затова решихме да не купуваме лозя. Защото, ако по някаква причина една година вали прекалено много или нещо друго се обърка, качеството страда и клиентите не получават възможно най-доброто. Благодарение на бизнес модела си можем да изберем винарните във Валдобиадене, където климатът е бил най-оптимален и гроздето е най-добро.
Мисля, че всяка година, с всеки производствен цикъл, нашето просеко ще става все по-хубаво.
Да, доста дълъг процес е, започнахме проекта преди 3 години и ни отне 2, докато открием гроздето, което искаме да използваме. Да се запознаем с производителите, да опознаем техния начин на работа, дали обичат работата си. Гроздето е живо създание, растение, което усеща, когато влагаш любов в отглеждането му. Пробвахме гроздето, изследвахме качествата му. Избрахме грозде, което да придаде на просекото минерални нотки и аромат на праскова. Сортовете, които използваме, се отглеждат по-високо по хълмовете на Валдобиадене, защото колкото по-високо се намират лозята, толкова по-ароматно е гроздето, и следователно виното. Енрико, енологът ни, свърши страхотна работа. Той е експерт в избирането на гроздето, а ролята му е от изключителна важност. Той анализира каква е киселинността, сладостта, съдържанието на вода. Енрико е страхотен и мисля, че просекото го показва. Надяваме се и на вас да ви харесва.
Във Валдобиадене хората отглеждат грозде може би от 1600-те. Живея на около 30 минути с кола от там. Лятото близо до дома ми е много горещо, но качвайки се към Валдобиадене става осезаемо по-прохладно. Температурата е перфектна – не е прекалено горещо или прекалено студено, подухва вятър.
Лозята са разположени така, че попиват много слънчева светлина.
Вятърът е много важен, защото когато вали, водата остава по лозето. За да не изгният лозите имат нужда от вятър, който да ги изсуши. Не знам дали сте идвали някога, неслучайно е номинирано от UNESCO за обект на природно наследство – регионът е безкрайно красив.
За мен CAJ е нещо много истинско и много италианско. Когато избирахме дизайна на бутилката, искахме да направим нещо минималистично и елегантно. Бяло и черно – сякаш си облечен с костюм, с бяла риза и черна вратовръзка. CAJ прилича на италианец. Може да се облича елегантно, но отвътре е жив и духовит. Балончетата в бутилките не са големи като в другите пенливи вина, а по-меки и по-приятни.
Това е просеко за всеки повод. Може да празнувате с CAJ, но можете и да се храните с CAJ. Тук често го правим. Много си отива с ризото, например. OROCHIARO пък е парти версията. Елегантен е, но някак по-раздвижен. Или поне аз така го усещам.
Абонирайте се, за да получавате първи специалните ни оферти, покани за събития и истории за това, което ни вдъхновява в света на просекото